czwartek, 12 grudnia 2013

"Zmyślone życie Siergieja Nabokowa", Paul Russell

wydawnictwo MUZA SA
Dostałam tę książkę niemal rok temu i długo dałam jej leżeć na półce. Spodziewałam się (jak się potem okazało, słusznie), że należy do kategorii tych powieści, do czytania których trzeba mieć odpowiedni nastrój. W końcu nadszedł dla niej właściwy moment i "Zmyślone życie..." trafiło z regału do torby, umilając mi nudne godziny w pracy i na zajęciach.

Twórczość Vladimira Nabokova należy do moich ulubionych - był czas, kiedy czytałam kolejne tomy jeden po drugim. Szczególnie podobała mi się autobiograficzna "Pamięci, przemów", ale nie znalazłam tam wielu informacji na temat Siergieja. Jego postać skrywał cień - aż do teraz. Okazało się, że nie tylko Nabokov pisarz pędził ciekawe, godne uwiecznienia życie.

Książka Paula Russella jest po części biografią, po części zmyśloną opowieścią. Autor trzymał się prawdy tam, gdzie mógł, białe plamy w życiorysie Siergieja zapełniając wedle swojego uznania. Z tej układanki powstała zadziwiająco dobra, wiarygodna całość.

Młodszy z braci Nabokowów nie ma łatwego życia. Odsunięty przez rodzinę z powodu swojego homoseksualizmu (bez powodzenia leczonego przez starego, zasadniczego w postępowaniu lekarza), wyjeżdża do Anglii, a później Paryża, gdzie obraca się w barwnym, artystycznym środowisku, na zmianę przymierając głodem i stołując się w eleganckich lokalach, spacerując po mieście z laseczką i pomalowanymi wargami. Spotyka Jeana Cocteau, Gertrudę Stein i tancerzy Bellets Russes, wiąże się z Austriakiem Hermannem. W czasie wojny mieszka w bombardowanym Berlinie, gdzie w końcu zostaje aresztowany przez gestapo.

Nad Siergiejem ciąży widmo kłótni z bratem. Ich ojciec nie żyje, więc z nim mężczyzna nie może się już pogodzić, ale marzy o pojednaniu z Vladimirem. W jego dziełach znajduje fragmenty swojego życia, cienie przyjaciół i Rosji, za którą tęskni. W końcu bracia zapominają o dawnych urazach, ale ich drogi nie krzyżują się na długo: pisarz wyjeżdża do Ameryki, a Siergiej zostaje w Europie.

„Zmyślone życie Siergieja Nabokowa” to ciekawy opis nie tylko życia młodego homoseksualnego mężczyzny, ale również jego środowiska: paryskiej bohemy lat trzydziestych dwudziestego wieku i wstrząsanego wojną Berlina. To opowieść o miłości, pożądaniu i strachu, o narkotycznych wizjach i nieprzeciętnych osobowościach. A przede wszystkim wciągająca historia człowieka, który zawsze żył w cieniu sławnego brata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz